“Може да не можем да подготвим бъдещето за децата си, но поне можем да подготвим децата си за бъдещето” - Франклин Рузвелт
В днешно време екраните са навсякъде около нас и все по-често ставаме свидетели на това как децата боравят умело с телефона или таблета и устройствата са част от тяхното ежедневие. Тенденцията е детето да е с телефон в ръка, където и да се намира - в автобуса, в колата, сред природата, вкъщи и т.н., но до каква степен това трябва да е така и какви рискове крие зад себе си?
Наясно сме с динамичния начин на живот на родителите и как времето, в което детето е пред екрана е ключово, за да свършат нещо, да починат и да отделят време за себе си.
Но също така сме наясно, че времето прекарано пред екрана не насърчава развитието на вашето дете, дори напротив -МОЖЕ ДА ГО ЗАБАВИ !
Според специалистите, до 3 годишна възраст, децата не бива да имат досег до устройствата. През този сензитивен период децата се развиват много бързо, научават нови неща, опознават заобикалящата ги среда, наблюдавайки възрастните, започват да ги имитират и комуникират с тях.
Оставяйки детето пред телефона или каквото и да е устройство, има висок риск да попречим, способността му да наблюдава и съпреживява ежедневните дейности, чрез които опознава света, а това може да бъде пагубно за цялостното развитие.
Децата учат най-добре чрез взаимодействие, чрез общуване, чрез игра. Когато са пред екран, пропускат това жизненоважно взаймодействие, ангажирайки само две от сетивата си - зрение и слух, но пасивно и еднопосочно.
Редица проучвания и изследвания доказват, че при деца изправени пред прекомерното излагане на екранна дейност се наблюдава:
- Нарушен сън
- проблеми със зрението(в по-късен етап)
- поведенчески и/или емоционални проблеми
- неспособност за съсредоточаване и съкратена продължителност на вниманието
- нарушена способност за използване на въображението и креативността
- раздразнителност и избухливост
- стереотипни движения и реакции
- проблеми с езика, речта, езиковата система
- пристрастяване(зависимост)
Да, със сигурност вашето дете изглежда спокойно и щастливо пред телевизора, завладяно от новият епизод на Peppa Pig, но зад това може да се крие всичко по-горе описано. Все по често, кабинетите на специалистите се посещават от родители, които съобщават, че детето им не разбира какво му се говори или то самото все пищи, не говори. Изпада в истерично състояние, гняв и агресия при отнемане на устройството и изпитват трудности в овладяването на емоционалното му състояние.Проявява хиперактивно поведение - въртене в кръг, скачане, тръшкане, неспокоен нощен сън и др.
В резултат на всичко това, препоръчваме:
ОГРАНИЧЕТЕ екранното време
ИГРАЙТЕ с децата си навън и у дома
ЧЕТЕТЕ им книжки
РИСУВАЙТЕ с моливи, бои, тебешири, пастели, навън и у дом
СТИМУЛИРАЙТЕ въображението им
ГОВОРЕТЕ на децата си, РАЗКАЗВАЙТЕ им истории и ОБЯСНЯВАЙТЕ подробно
Гарантираме Ви, че всичко това ще им бъде достатъчно интересно и ползотворно!
“Ако искате децата ви да бъдат интелигентни, четете им приказки. Ако искате да бъдат по-интелигентни, четете им повече приказки” - Алберт Анщайн
Автор Жаклин Желева - логопед